Guillaume François Antoine De L'Hospital (1661-1704)

Guillaume François Antoine De L'Hospital (1661-1704)

Nazim Kerimov hocamızın bize anlatımına göre size gerçek bilgileri aktarmak istiyorum.

Aslında L'Hospital matematikçi bile değildir. Johann Bernoulli fakir ve üretken bir matematikçi olduğundan onun teoremlerini, ispatlarını satın alarak kendi adıyla yayınlayan birisidir. Limitler için L'Hospital Kuralı 'nın da asıl sahibi Bernoulli 'dir.

Bu bilgiler ışığında L'Hospital 'in matematiğe meraklı amatör bir matematikçi olduğu anlaşılabilir. L'Hospital 1661 'de Paris'te doğmuştur. Asil ve zengin üst tabaka bir Fransız ailesinden gelir. Asil bir aileden gelmesi nedeniyle bir süvari alayında yüzbaşı rütbesi ile görev yaptı. Ancak gözlerinin ileri derecede bozuk olması ve matematiğe olan yoğun ilgisi ve yeteneği sonucu askerliği bırakarak tamamen matematiğe yöneldi.Bernoulli 'nin öğretmenliğinde yetişmiştir.Ancak daha sonra pek çok çalışmasının aslında Bernaulli'ye ait olduğu ortaya çıkmıştır. (Nazım Hoca 'nın dediği gibi) Bu gerçekten sonra 1694 yılında Bernoulli ile bir anlaşma yaptı. Bu anlaşmaya göre L 'Hôpital Bernoulli'ye her yıl 300 Frank ödemiş -bugünkü telif ücreti gibi- ve çalışmalarından ve keşiflerinden bilgi sahibi olmuş, daha sonra bunu kendi yazdığı kitaplarda kullanmıştır. 1704 'de, L'Hôpital'in ölümünden sonra, Bernoulli bu anlaşmayı açıkladı ve L'Hôpital'in kitaplarındaki pek çok sonucun aslında kendine ait olduğunu iddia etti. 1922 yılında çıkan metinler Bernoulli'nin haklı olduğunu çıkardı.

Analiz konusundaki kitabı;

"L'Analyse des Infiniment Petits pour l'Intelligence des Lignes Courbes"

1696'da yazdığı bu kitap Türkçesiyle "Sonsuz Küçüklerin Analizi" 16. yüzyılda diferansiyel hesap konusunda okutulan temel kitap olmuştur.

L 'Hopital Kuralı analizde, bir fonksiyonun limitini türevle bulma işlemidir. Limitinin 0/0 olması durumunda pay ve paydanın türevinin alınması kuralına denir.Bu yönteme L 'Hopital ismi; 17. yüzyıl Fransız matematikçi Guillaume de L 'Hôpital'ın, 1696 yılında yayımladığı "l'Analyse des Infiniment Petits pour l'Intelligence des Lignes Courbes" adlı kitabında açıklaması sonucu verilmiştir.Ancak yöntemin aslında Johann Bernoulli tarafından bulunduğu kabul edilmektedir.

Yayınlanmış başlıca eserleri;

  1. Analyse des infiniment petits pour l'intélligence des lignes courbes (Paris, 1696)
  2. Traité analytique des sections coniques (Paris, 1707)
  3. Recueil de l'académie des sciences (Paris, 1699-1701)
  4. Acta eruditorum (Leipzig, 1693-1699)

İngilizce bilgi için...

Bir yorum

  • Blogunuzu Google'da arama yaparken buldum. Gerçekten çok iyi bir site yapmissiniz. Bundan sonrada sık sık sayfanizi takip etmeye çalışacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir